Wyłoniliśmy zwycięzców w konkursie dziennikarskim skierowanym do mediów polonijnych, organizowanym w ramach 3. edycji kampanii #KtoTyJesteś. Laureatami zostali: Gabriela Dzene i Daniela Radecka z internetowego radia „Silesia” (Łotwa), Tomasz Wolff reprezentujący redakcję „Głosu” (Czechy) oraz Roman Havryshchak z ukraińskiej redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy.
Konkurs dla dziennikarzy adresowany był do redakcji polonijnych działających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Estonii, Rosji, Mołdawii i w Czechach. Zadaniem uczestników było przygotowanie materiału dziennikarskiego promującego dwujęzyczność i zachęcającego odbiorców do nauki języka polskiego.
Wszystkie zgłoszone materiały spełniły założenia konkursu i zebrały pozytywne recenzje członków Kapituły Konkursowej. Trzy z nich zrobiły na Jury największe wrażenie i uzyskały najwyższą liczbę punktów.
Jury zgodnie przyznało, że największym zaskoczeniem - oczywiście bardzo pozytywnym - była audycja dwóch młodych dziennikarek z łotewskiego internetowego radia „Silesia” Gabrieli Dzene i Danieli Radeckiej. Materiał „Dwujęzyczność to supermoc”, bo o nim tu mowa, to przemyślana, dopracowana w każdym szczególe, a przy tym ciepła i bardzo osobista audycja, w której autorki pokazują na przykładzie doświadczeń swoich oraz przyjaciół, że dwujęzyczność to wielki dar.
Wśród zwycięskich publikacji znalazł się także tekst pt. „Język polski to wysiłek, który trzeba podjąć” opublikowany w czeskim „Głosie”. W wywiadzie przeprowadzonym przez Tomasza Wolffa czytelnicy poznają trzy nauczycielki języka polskiego – babcię, mamę oraz córkę, które opowiadają, jak na przestrzeni lat zmieniało się postrzeganie języka polskiego, jak ewoluowała szkoła i podejście rodziców i uczniów do tematu dwujęzyczności.
Wśród wyróżnionych zgłoszeń znalazła się też audycja Romana Havryshchaka z ukraińskiej redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy. Goście materiału „Język polski otwiera szerokie perspektywy” opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z nauką języka polskiego, korzyściach wynikających z jego znajomości, metodach nauczania oraz o zależnościach między językami. Dodatkowym atutem publikacji było uzupełnienie jej o tekst i materiał audio w języku ukraińskim.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zgłoszenia konkursowe!
Gratulujemy zwycięzcom!