Jak zainteresować dzieci nauką języka polskiego? Jak stworzyć opowieść i przekazać ją w interesujący sposób? Jak budować emocjonalne więzi z krajem pochodzenia, kulturą czy historią? Rozpoczynamy cykl webinarów dla nauczycieli z polskich szkół na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii, Estonii, Rosji i w Czechach oraz dla dzieci i ich rodziców mieszkających za granicą.
Łącznie zaplanowaliśmy 4 wydarzenia online, które odbędą się „na żywo”. Wspólnym tematem dla wszystkich będzie storytelling, czyli sztuka tworzenia opowieści, konstruowania przekazu atrakcyjnego dla konkretnej grupy adresatów. Jest to ważna umiejętność zarówno w budowaniu pozytywnych relacji nauczyciela z uczniem, jak i więzi społecznych. To również kompetencja ceniona przez pracodawców, zdecydowanie ułatwiająca młodym ludziom zaistnienie na rynku pracy. Wszystkie webinary odbędą się na profilu kampanii #KtoTyJesteś na Facebooku.
Na pierwszy webinar zapraszamy uczniów z polskich szkół w wieku 6-9 lat oraz ich rodziców, mieszkających za granicą. Wydarzenie odbędzie się 13 października o godz. 10:00 i potrwa ok. 45 minut. Wybierzemy się na wędrówkę po kolorach i wspólnie zbudujemy opowieści, zagramy w skojarzenia i inne gry wykorzystujące kolory, obrazy oraz słowa. Gościnnie podczas webinaru pojawi się Krzysztof Jaworski, laureat konkursu „Innowacyjny Nauczyciel 2013”, miłośnik języka programowania Scratch.
Kolejne trzy spotkania online kierujemy do nauczycieli szkół polskich i placówek edukacyjnych z językiem polskim. Spotykamy się w co drugą środę: 27 października, 10 listopada i 24 listopada, w godzinach 19:00-20:30.
Pierwsze spotkanie poświęcone będzie tworzeniu opowieści za pomocą różnych form: książki cyfrowej, komiksu oraz plakatu lub infografiki. Wraz z gościem, Dariuszem Martynowiczem, polonistą wyróżnionym tytułem „Człowieka Roku” za ciekawe rozwiązania w edukacji zdalnej, pokażemy, w jaki sposób wykorzystywać w pracy w szkole dostępne bezpłatnie narzędzia cyfrowe.
Podczas kolejnego webinaru z gościnnym udziałem Zyty Czechowskiej, pedagożki i laureatki nagrody „Nauczycielka Roku 2019”, zaprezentujemy metodę uczenia historii, polegającą na szukaniu śladów tej historii w najbliższym otoczeniu, wśród sąsiadów czy lokalnej społeczności. Postaramy się pokazać, że nawet niepozorne opowieści naszych dziadków i rodziców mogą być ważnymi lekcjami historycznymi.
Ostatni warsztat dla nauczycieli poświęcony będzie historii słowa i kreowaniu na jego podstawie opowieści. Wraz z prowadzącymi i ich gościem - Joanną Waszkowską, polonistką, nauczycielką nominowaną do nagrody „Nauczyciel Roku 2021”, będziemy pracować nad opowieściami. Podczas spotkania na warsztat zostaną wzięte różne polskie słowa, na podstawie których postaramy się stworzyć ciekawe opowiadania. Wykorzystane ćwiczenia, np. zabawa w budowanie historii swojego imienia, z powodzeniem będzie można zrealizować także podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą.
Spotkajmy się online na profilu kampanii #KtoTyJesteś:
https://www.facebook.com/KtoTyJestesKampaniaSpoleczna